Vsebine v kategoriji
Ronald "Ron" Michael Sega (tudi Ronald Šega)
... je ameriški astronavt, častnik in fizik slovenskega rodu. Čestitke, Tomaž!
OŠ križemkražem
KRIŽEMKRAŽEM – iz črk v besede
Želela bi vam predstaviti igro, ki jo lahko uporabite v OPB kot družabno igro, kot samostojno igro za izvajanje interesne dejavnosti, lahko pa tudi kot didaktični pripomoček v razredu. V vseh treh oblikah jo na OŠ Pod goro v Slovenskih Konjicah v praksi uporabljamo že nekaj let.
Križemkražem je igra, pri kateri s črkami potujemo v svet besednega ustvarjanja. Rekli boste: »Saj to pa že poznamo«, ker vas bo morda spomnila na ameriško črkovno igro scrabble, ki je na našem tržišču že lep čas, tudi prodajno, uspešno prisotna. Tukaj moram poudariti, da je križemkražem igra, ki je v celoti prilagojena slovenskemu jeziku in pravilom slovenskega ugankarstva, tako po frekvenci in vrednosti črk, kot tudi po pravilih igranja.
Igralni komplet
Komplet je sestavljen iz igralne plošče (plastificirana plošča 17x17, na kateri so označena nagradna polja), vrečke s črkami (222 ploščic s črkami, na katerih so pripisane tudi vrednosti posameznih črk, in 10 posebej označenih ploščic – domenkov (jokerjev), ki lahko nadomestijo vsako črko) in vrečke s črnimi polji - z njimi omejujemo besede. Vse skupaj se nahaja v lično oblikovanem tulcu.
Osnovna pravila igre
Križemkražem najpogosteje igrata dva igralca, ki sedita z iste strani mize. Vsak igralec iz vrečke potegne 10 naključno izbranih črk iz katerih sestavi besedo. To postavi na igralno ploščo v navpični ali vodoravni smeri (najmanj štiričrkovna beseda) in jo omeji s črnima poljema. Naslednji igralec postavi svojo besedo na igralno ploščo tako, da prekriža že postavljeno besedo (odtod ime križemkražem). Prva beseda teče čez središčno polje, vse naslednje pa morajo križati vsaj eno od že postavljenih besed na plošči. Po vsaki potezi morata igralca iz vrečke potegniti toliko črk, kolikor sta jih za besedo porabila – za vsako naslednjo potezo morata imeti na voljo 10 črk. Besede zapisujeta v zapisnik in seštevata vrednosti posameznih črk.
Igro sem na dnevu odprtih vrat naše šole predstavila tudi staršem, ki so jo sprejeli kot nekaj zanimivega in drugačnega od že znanih iger, saj so pravila zelo fleksibilna in jih je možno prilagajati starosti igralcev (učencev), času, ki je na razpolago, obravnavani šolski snovi, razpoložljivi literaturi, …
Prav čas podaljšanega bivanja je zelo primeren za uporabo križemkražma, saj lahko igro vključimo tako med sprostitvene dejavnosti, med usmerjene dejavnosti, kot tudi v samostojno delo.
Pomemben segment k uveljavljanju igre med učenci na šoli je vključevanje otrok v interesno dejavnost – krožek. Krožek križemkražem deluje na naši šoli že več let. Igramo po osnovnošolskih – prilagojenih pravilih (šest potez, štejemo samo vrednosti črk (ne pa tudi nagradnih polj), in igramo na čas 15 minut). V krožek so vključeni učenci od 3. – 9. razreda. Člani krožka se udeležujejo vsakoletnega državnega turnirja osnovnošolskih ekip, ki ga organizira Društvo KRIŽEMKRAŽEM.
Na teh turnirjih se učenci srečujejo z vrstniki iz drugih šol, navezujejo medsebojne prijateljske stike in nova znanstva, mentorji pa si izmenjujemo izkušnje. Vzdušje na turnirjih je enkratno, učenci so sproščeni in tekmovalni v ravno pravšnji meri. Pri tem je zanimivo opazovati, s kako bogatim besednim zakladom se ponašajo že učenci nižjih razredov OŠ. Sestavljajo številne lepe in dolge besede, in prav v tej črkovno-besedotvorni kombinatoriki je čar ter vrednost igre križemkražem.
Zato si mentorji, ki že vodimo krožek križemkražem želimo, da bi igra zaživela na čim več šolah. S svojimi izkušnjami smo morebitnim novim mentorjem vedno pripravljeni pomagati.
Z vprašanji se lahko obrnete na moj naslov: Bernarda Skrbiš, OŠ Pod goro, Šolska ul. 3, Slov. Konjice (tel.: 03/757 29 50).
Bernarda Skrbiš