Vsebine v kategoriji
Ronald "Ron" Michael Sega (tudi Ronald Šega)
... je ameriški astronavt, častnik in fizik slovenskega rodu. Čestitke, Tomaž!
Zanimivosti
Križemkražem med upokojenci
Za obe predstavitvi je poskrbel Oskar Neuvirt. Prva je bila izvedena že v začetku poletja v Domu upokojencev Danice Vogrinec v enoti Pobrežje, druga pa nedavno, v drugi polovici avgusta v enoti Tabor.
Nasmejani obrazi, tako terapevtov kot udeležencev predstavitve, pa hkrati zavzet pogled med izbrane črke, so pričale o tem, da jim je bil križemkražem všeč. Seveda se je nekaterim sprva zdelo, da je igranje te igre sila komplicirana zadeva. A že po prvih najdenih besedah se je odprlo in začele so nastajati prave besedne mojstrovinice.
Šahovska navdušenca na sliki sta že ob pogledu na šahovsko uro povsem razumela poanto črkovne igre v njeni končni, turnirski obliki. Čeprav sta v isti sapi zatrdila, da črke pač niso figure in da je zato zadeva v začetku (najbrž) nekoliko težja. Njune besede so zato na ploščo prihajale s premislekom in, kot je videti, so se filigransko prepletale na majhnem prostoru.
Seveda se je kdaj zgodila tudi kakšna začetna nerodnost. Kot na primer preveč črk, napačna smer, pozabljeno črno polje itd. Sva se pa z Oskarjem naučila tudi to, da obstaja beseda šanca. Upokojena profesorica jezika je dejala, da jo bo sicer težko najti v SSKJ, kje drugje pa zagotovo. Imela je (po preverjanju doma) popolnoma prav.
Križemkražem je igra za vse generacije. Če se mladi z njo ukvarjajo zaradi igrivega spoznavanja besed, njih pomenov ter črkovne kombinatorike, potem je generaciji upokojencev zagotovo namenjena seveda tudi po tej plati, a morda še bolj zaradi igrive možnosti ohranjanja besedne in s tem miselne kondicije, svežine. O tem, da zmorejo tudi oni še vedno veliko in da lahko križemkražem tudi med njimi izzove nekaj tekmovalnega duha, pa bomo najbrž še imeli priložnost pisati. (tekst: P. S., foto: O. N.)